تبلیغات
.:. واقعاً همه چیز .:. - داستانهای تحول آفرین قرآن

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

کاربر مهمان، خوش آمدید!

منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهانه
مرداد 1389

.:: لیست کامل آرشیو ماهانه ::.


لینک دوستان

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ
دانلود همه چیز

.:: لیست کامل لینکستان ::.


لوگوی دوستان

توضیحات


آمار بازدید
نویسندگان :
» حامد پیمانی

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

اَبر برچسبها

رمضان تجلیل ماه آلبوم کامبل افشین آذری نسیم بخت دعا گشایی فواید


تبلیغات

داستانهای تحول آفرین قرآن

مرتبط با : داستانهای از قرآن

داستانهای تحول آفرین قرآن (8)

خانه ی ستم کار ویران است

نقل شده است که عمرولیث در فصل زمستان با لشکریانش به شهر نیشابور وارد شد و به سربازان خود دستور داد که در خانه های مردم سکونت گزینند. پیرزنی در شهر بود که پنج خانه داشت. سربازان، خانه های او را اشغال کردند.
پیرزن نزد عمرولیث آمد و از رفتار سربازان او شکایت کرد. عمرو گفت: «ای پیرزن! می گویی لشکریان در زیر سرمای زمستان باشند؟ ! آیا قرآن می دانی؟ » پیرزن گفت: «آری» . عمرو گفت: خداوند در قرآن می فرماید:
این الملوک اذا دخلوا قریه افسدوها و جعلوا اعزه اهلها اذله و کذلک یفعلون

 پادشاهان وقتی وارد شهری شوند، آن را تباه و ویران می سازند و عزیزان آن دیار را خوار و ذلیل می کنند و این شیوه ی ایشان است. (1)
پیرزن قرآن خوان، فوری پاسخ او را داد و گفت: «آری، این آیه درست است اما گویا امیر این آیه را نخوانده یا فراموش کرده است که خداوند در همان قرآن فرموده است:
فتلک بیوتهم خاویه بما ظلموا ان فی ذلک لایه لقوم یعلمون
این خانه های آنان است که بر اثر ستم کاری به ویرانی تبدیل شده است. به راستی که در این هلاکت و ویرانی برای مردم دانا عبرت است. (2)
وقتی زن این آیه را خواند، در عمرو اثر عجیبی گذاشت و به فکر فرورفت. سپس دستور داد لشکریانش خانه های مردم را تخلیه کنند و در باغی بیرون از شهر خیمه زنند. (3)

تفسیر آیه

قرآن درباره ی سرانجام و هلاکت قوم ثمود می فرماید: «ببین این خانه های آنان است که به خاطر ظلم و ستم شان خالی مانده است. » نه صدایی از آن ها به گوش می رسد. جنب و جوشی در آن جا وجود ندارد و از آن همه زرق و برق ها و ناز و نعمت ها و مجالس پرگناه، اثری باقی نمانده است.
آری، آتش ظلم و ستم در آن ها افتاد و همه را سوزاند و ویران کرد. «در این ماجرا درس عبرت و نشانه های روشنی است از پایان کار ستم کاران و قدرت پروردگار برای کسانی که می دانند. »

پیام ها

1- آیات قرآن بهترین وسیله هدایت ستم کاران و گناه کاران است. هم چنان که یک پیرزن حافظ قرآن توانست با خواندن آیه ای، شر ستم کاری را از مردم شهری دفع کند.
2- به شهادت تاریخ و قرآن، هیچ ظلمی پایدار نخواهد بود، و پس از مدت زمانی، ظلم ظالم، تمام قدرت خانه و کاشانه ی او را ویران خواهد کرد.

یادآوری عذاب آخرت

نقل است که سلمان فارسی رحمه الله روزی از بازار آهنگران عبور می کرد. دید گروهی بر گرد جوانی که بی هوش روی زمین افتاده بود، جمع شده اند. هنگامی که مردم سلمان را دیدند، جلو آمدند و گفتند: «ای سلمان! این جوان جن زده است (شما از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله هستید) به بالین او تشریف بیاورید و دعایی بفرمایید تا به برکت دعای شما شفا یابد. » هنگامی که سلمان بر بالین جوان آمد، او فوری چشم خود را باز کرد و گفت: «ای سلمان! من جن زده و دیوانه نیستم؟ بلکه از بازار آهنگران عبور کردم، صدای پتک آنان را شنیدم که محکم بر آهن می زنند. به خاطرم آمد قول خداوند متعال، که در قرآن می فرماید:
و لهم مقامع من حدید
برای کفار گرزهایی گران و سنگین و عمودهای آهنین است که همیشه بر سر آنان می کوبند. (4)
به فکر فرورفتم که چگونه ملایکه ی غضب الهی، گرزهای آهنین را بر فرق مجرمان فرود می آورند؟ از این جهت بی هوش شدم. حضرت سلمان به آن جوان علاقه پیدا کرد و در حق او دعا فرمود و گفت: «این جوان شخص عاقل و دانایی است؛ زیرا می تواند از دیدنی ها و شنیدنی های دنیا که برای عبرت گرفتن خلق شده است، عبرت بگیرد. فکر صحیح او در مغز سالمش، مشغول فعالیت است. (5) در نقل دیگر آمده است که سلمان همیشه با آن جوان بود تا این که وی بیمار شد و بیماریش شدت یافت. سلمان به نزد او آمد و بالای سرش نشست. جوان در حالت احتضار و مشرف به مرگ بود. سلمان (با دیده ی بصیر خود، ملک الموت را می دید) . از این رو گفت: «ای ملک الموت! با برادر من (این جوان) مهربانی کن. » ملک الموت پاسخ داد: «ای سلمان! من با هر شخص با ایمانی مهربانم. » (6)

تفسیر آیه

خداوند برای کافران که حق را آگاهانه انکار می کنند، چهار مجازات سخت بیان می فرماید. از جمله ی آن ها این است که گرزهایی از آهن سوزان، برای آنان آماده است که بر سرشان می زنند.

پیام ها

باید به دنیا و آن چه در دنیاست، با دیده ی عبرت نگریست، مانند این جوان که با دیدن پتک آهنگری به یاد گرزهای آهنین سوزان عالم آخرت افتاد و منقلب شد.
2- از یک سو باید دانست عذاب آخرت و سختی های منکران حق و حقیقت و خطاکاران، یقینی و حتمی است. از سوی دیگر آدمی هم نمی داند که با ایمان و عمل صالح از این دنیا خواهد رفت. پس باید مانند این جوان از ابتدای زندگی مراقب اعمال و افکار خود باشد و لغزش را کوچک نشمارد.

نگاهبانی از نفس و خانواده در برابر آتش دوزخ

منصور بن عمار می گوید: روزی وارد مسجد شدم. جوانی در نهایت خضوع و خشوع با حالت گریان نماز می خواند. با خود گفتم: از این جوان بوی آشنایی می آید. توقف کردم تا سلام نمازش را داد سپس گفتم: «ای جوان! می دانی خدا را وادی است در جهنم که آن را «لظی» می گویند؟ بعد این آیه را تلاوت کردم:
کلا انها لظی نزاعه للشوی
(روز قیامت اگر مجرمان تمام آن چه را متعلق به ایشان است، برای نجات از آتش فدا کنند) هرگز نجات نیابند؛ زیرا آتش دوزخ بر آنان شعله ور است و تمام سر و صورت و اندام شان را می سوزاند. (7)
آن جوان از شنیدن این آیه فریادی زد و بی هوش شد. وقتی به هوش آمد گفت: (ای بنده ی خدا! ) بیشتر بخوان. گفتم:
یا ایها الذین امنوا قوا أنفسکم و اهلیکم نارا وقودها الناس و الحجاره علیها ملائکه غلاظ شداد لا یعصون الله ما أمرهم و یفعلون ما یؤمرون.
ای کسانی که به خدا ایمان آورده اید! (در طاعت او بکوشید) خود و خانواده ی خویش را از آتشی که هیزم آن، انسان ها و سنگ ها است، نگاهدارید؛ آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده اند که خشن و سخت گیرند و هرگز از فرمان خدا سرپیچی نمی کنند و دستورات او را به دقت اجرا می کنند. (8)
آن جوان دو مرتبه فریادی زد و جان به جان آفرین تسلیم کرد. هنگامی که برای غسل دادن، جامه از تن او بیرون آوردیم، به خط سبز بر سینه ی وی نوشته شده بود:
فهو فی عیشه راضیه فی جنه عالیه قطوفها دانیه
این شخص (نیکوکار و مؤمن) در عیش و زندگانی خوش خواهد بود. در بهشت عالی رتبه و ابدی که میوه های آن همیشه در دسترس است، جاودان می باشد. (9)

تفسیر آیه

آیه های سوره ی معارج

عذاب خدا در روز قیامت به قدری هولناک است که انسان می خواهد عزیزترین عزیزان خود مانند همسر، فرزندان، برادران و فامیل نزدیک خود که یار و یاور او هستند، فدا کند. حتی حاضر است برای رهایی خود از عذاب، تمام مردم روی زمین را فدا کند، ولی در جواب همه ی این آرزوها، این دو آیه ی شریفه می فرماید: «هرگز چنین نیست. هیچ فدایی پذیرفته نمی شود و آن شعله های سوزان آتش است که پیوسته زبانه می کشد، و هر چیز را در کنار و مسیر خود می یابد، می سوزاند، و پوست دست و پا و سر را می کند و با خود می برد.

آیه ی سوره ی تحریم

به دنبال اخطار و سرزنش نسبت به برخی همسران پیامبر صلی الله علیه و آله، خداوند در آیات مورد بحث، به همه ی مؤمنان می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! خود و خانواده ی خویش را از آتشی که هیزم آن، انسان ها و سنگ ها هستند، نگاهدارید. » نگهداری خویشتن به ترک معاصی و تسلیم نشدن در برابر شهوات سرکش است. نگهداری خانواده نیز با تعلیم و تربیت و امر به معروف و نهی از منکر و فراهم ساختن محیطی پاک و خالی از هر گونه آلودگی در فضای خانه و خانواده ممکن است.
باید این برنامه سنگ بنای خانواده باشد؛ یعنی از ابتدای ازدواج آغاز و در همه ی مراحل با دقت و سلامت تعقیب شود.
باید دانست تعبیر به «قوا» (نگاهداری) ، اشاره به این است که اگر آنان را به حال خود رهاکنید، خواه ناخواه به سوی آتش دوزخ پیش می روند. بر شما بایسته است که آنان را از سقوط در آتش دوزخ حفظ کنید.
«وقود» به معنی «آتش گیرنده» یعنی ماده ی قابل اشتعال مانند هیزم است. بدین ترتیب، آتش دوزخ مانند آتش های این دنیا نیست، بلکه شعله های آن از درون وجود خود انسان ها و از درون سنگ ها زبانه می کشد.
سپس می افزاید: فرشتگانی بر این آتش گمارده شده اند که خشن و سخت گیرند. هرگز در برابر فرمان خدا عصیان نمی کنند و هر دستوری به آنان بدهد، بی چون و چرا اجرا می کنند. به این ترتیب، راه گریزی وجود ندارد و گریه و التماس و جزع و فزع بی اثر است.
آشکار است هر مأموری که برای کاری گمارده می شود، باید روحیه ای متناسب با آن کار، داشته باشد. مأموران عذاب نیز بالطبع باید خشن باشند؛ زیرا جهنم کانون رحمت نیست، بلکه کانون خشم و غضب الهی است. التبه این مأموران هرگز از مرز عدالت خارج نمی شوند و فرمان خدا را بی کم و کاست اجرا می کنند.
هنگامی که آیه ی یاد شده نازل شد، یکی از یاران پیامبر صلی الله علیه و آله پرسید: «چگونه خانواده ی خود را از آتش دوزخ حفظ کنیم؟ » حضرت صلی الله علیه و آله فرمود:
تأمرهم بما امرالله و تنهاهم عما نهاهم الله، ان اطاعوک کنت قد وقیتهم، و ان عصوک کنت قد قضیت ما علیک
آنان را امر به معروف و نهی از منکر می کنی، اگر از تو پذیرفتند، ایشان را از آتش دوزخ نگاه داشته ای و اگر نپذیرفتند، وظیفه ی خود را انجام داده ای. (10)

پی نوشت :

1- نمل، 34.
بگفتا چو شاهان هجوم آورند
همه کشور و ملک از هم درند
کسی کاو عزیزست و باشد جلیل
بگیرند و سازند او را ذلیل
چو در چنگ دشمن فتد سرزمین
بدین شیوه پویند راهی چنین
2- نمل، 52.
کنون خانه هایی به جا مانده است
که خالی در این گونه افتاده است
بنا را نهادند چون بر ستم
بناهایشان گشت ویرانه هم
در این کار پنهان بود آیتی
بگیرند اهل، خود عبرتی
3- تأثیر قرآن در جسم و جان، ص 247 به نقل از : نمونه هایی از تأثیر و نفوذ قرآن، صص 122 تا 124.
4- حج، 21.
بکوبندشان خود به گرزی گران
زفولاد و آهن بود جنس آن
5- تأثیر قرآن در جسم و جان، ص 229؛ خزنیه الجواهر، ص508؛ جلوه های تقوا، ص 207.
6- تأثیر قرآن در جسم و جان، ص 229، امالی شیخ مفید، ص 87.
7- معارج، 15 و 16.
بر او نیست راهی به سوی فرار
بر اطراف او شعله ور گشته نار
سر و صورتش پاک سوزد در آن
بخواند به خود دوزخ آن کافران
8- تحریم، 6.
الا مؤمنان به یکتا خدا
چه خود را و چه اهل بیت و سرا
بدارید از آتش و نار دور
مبادا بیایید آن جا حضور
9- الحاقه، 20.
چنان آتشی تا همه کافران
«چو هیزم بخواهند بودن در آن»
بر آن سنگ خاراست آتش فروز
کند روشن آن آتش قهر و سوز
که هستند مأمور در آن محل
گروهی ملایک همه سنگدل
که هرگز زفرمان پروردگار
نتابند رخ اندر انجام کار
فقط هر چه هستند مأمور آن
عمل کرده تنها به دستور آن
10- تفسیر نمونه، ج24، ص 293.


نوشته شده توسط حامد پیمانی در یکشنبه 24 مرداد 1389

نظرات ()

مطالب پیشین

» آلبوم جدید و فوق العاده زیبای افشین آذری و نسیم به نام Intro
» آهنگ زیبای میثم مرشد با نام احساس
» آهنگ بسیار زیبای مهران باقری با همراهی پوریا عرفانی به نام وای بر من
» دعا برای بخت گشایی جوانان
» ماه رمضان در کشورهای جهان
» دعای هر روز ماه مبارک رمضان
» مجموعه دعای کمیل مداحان معروف - mp3
» مناجات امیر المومنین (ع)
» مناجات شعبانیه
» زیارت عاشورا
» زیارت جامعه کبیره
» زیارت ناحیه مقدسه
» حدیث کسا
» قرآن کریم به صورت فلش به علاقه مندان ::وبلاگ پیمانی::
» دعای مجیر

» لیست کامل مطالب ارسالی


درباره


سلام حامد پیمانــی هستــم با بهــترین
پســـت ها در خدمــــت شـــما عزیـزان.
***
موضوعـات وبلاگ
آموزشی،فرهنگی اجتماعی،سیاسـی
اسلامی،اس ام اس جوک،شعر عکس
نرم افزار،آهنگ،ترفنـد،موبایل،سرگرمی
طنز،عاشقانه،صحـت،کتاب الکترونیــــک
کد های جاوا،مطالـــب عمومــی و دیگر
مطالب کاربـــــردی...
***
هدف ما؟
هدف ما فقط خدمت به شما با قرار دادن
بهترین و کاربردی ترین مطالب از سراسر
دنیای انترنت و همچنان رفع نیازمندی
های شما عزیزان با بهترین مطالب روز...
مدیر وبلاگ: حامد پیمانی


لوگوی ما
<-BlogTitle->


جستجو


صفحات وبلاگ

» تبلیغات شما

صفحه اصلی | تماس با ما | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by paimani
Design By : wWw.Theme-Designer.Com